FFC2B28-16-G
Description
16W,0.5MM FFC CON,R/A,DUAL CONT,
DataSheet
FFC2B28-16-G PDF
Number of Positions:16
Pitch:0.020" (0.50mm)
Termination:Solder
FFC, FCB Thickness:0.30mm
Height Above Board:0.039" (1.00mm)
Features:Solder Retention
Voltage Rating:30V
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN FFC FPC VERT 12POS 1MM SMD