PTSHS-505-D-040-CL-T-300-LF
Manufacturer
Major League Electronics
VIGOR # :
Description
POLARIZED TERMINAL STRIP
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
PTSHS-505-D-040-CL-T-300-LF PDF
Type Description
Series:PTSHS-5-CL
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:10
Pitch:0.050" (1.27mm)
Number of Rows:2
Row Spacing:0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin:-
Length - Post (Mating):-
Length - Stack Height:-
Length - Tail:0.040" (1.016mm)