BSTCRSM-102-S-16-T-250-LF
Manufacturer
Major League Electronics
VIGOR # :
Description
CONN BRD STACK TERMINAL STRIP
Catalog
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
DataSheet
BSTCRSM-102-S-16-T-250-LF PDF
Type Description
Series:BSTCRSM-1
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Positions:2
Pitch:0.100" (2.54mm)
Number of Rows:1
Row Spacing:-
Length - Overall Pin:-
Length - Post (Mating):0.185" (4.699mm)
Length - Stack Height:0.250" (6.350mm)