44-547-11E
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN SOCKET SOIC ZIF 44POS GOLD
Catalog
Sockets for ICs, Transistors
DataSheet
44-547-11E PDF
Type Description
Series:547
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:SOIC, ZIF (ZIP)
Number of Positions or Pins (Grid):44 (2 x 22)
Pitch - Mating:-
Contact Finish - Mating:Gold
Contact Finish Thickness - Mating:20.0µin (0.51µm)
Contact Material - Mating:Beryllium Copper
Mounting Type:Through Hole
Features:Closed Frame
Termination:Solder
Pitch - Post:0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post:Gold
Contact Finish Thickness - Post:20.0µin (0.51µm)
Contact Material - Post:Beryllium Copper
Housing Material:Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Operating Temperature:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN SOCKET LGA 2011POS GOLD
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD
FSB52006S
FSB52006S
AC MOTOR CONTROLLER, 5A
44-547-11E
44-547-11E
SPINDLE 22 MM M20X2.5 235 MM