SIM8060-6-0-14-00-A
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
SIM NANO HINGED, 6P, 1.40MM PROF
DataSheet
SIM8060-6-0-14-00-A PDF
Type Description
Series:SIM8060
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Card Type:NANO SIM
Number of Positions:6
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Features:-
Height Above Board:0.056" (1.42mm)
Mounting Feature:Normal, Standard - Top
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:1.00µin (0.025µm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A
NANO-SIM CARD CONNECTOR, PIN-EJE
CCM03-3001LFT R102
CCM03-3001LFT R102
CONN SIM/SAM CARD HINGED TYPE
SIM8060-6-0-14-00-A
SIM8060-6-0-14-00-A
HELAGUARD - 90 DEGREE IP68 .50"
CK-V7-VC7215-G-J
CK-V7-VC7215-G-J
KIT V7 VC7215 CHARACTERIZATION
OUTPUT MODULE 8 SOLID STATE 24V