SIM5060-6-0-26-00-A
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
MINI SIM HINGED, 6P, SMT, 2.6MM
Catalog
Memory Connectors - PC Card Sockets
DataSheet
SIM5060-6-0-26-00-A PDF
Type Description
Series:SIM5060
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Card Type:Mini SIM
Number of Positions:6
Connector Type:Connector and Ejector
Insertion, Removal Method:Hinged Lid
Ejector Side:-
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Features:-
Height Above Board:0.102" (2.60mm)