SIMS486-22-1-1-C-LF
Manufacturer
Major League Electronics
VIGOR # :
Description
SIM CARD HOLDER HINGED
DataSheet
SIMS486-22-1-1-C-LF PDF
Type Description
Series:SIMS48
Package:Tray
Part Status:Active
Card Type:SIM Card
Number of Positions:6
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Features:Board Guide
Height Above Board:0.087" (2.20mm)
Mounting Feature:Normal, Standard - Top
Contact Finish:Gold
Contact Finish Thickness:3.00µin (0.076µm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A
SD CONN STD EMBOSS W/B REVERSE
1.45H MICRO SD HEADER WITH D/C P
RNC55H51R1BSR36
RNC55H51R1BSR36
RES 51.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
VJ1210Y153MLLAJ32
VJ1210Y153MLLAJ32
CAP CER 15000 PF 630V X7R 1210 P
SIMS486-22-1-1-C-LF
SIMS486-22-1-1-C-LF
SIM CARD HOLDER HINGED
CABLE FFC 11POS 0.50MM 8"