STX-3500-4NTR
Manufacturer
Kycon
VIGOR # :
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM SMD R/A
Catalog
Barrel - Audio Connectors
DataSheet
STX-3500-4NTR PDF
Type Description
Series:STX-3500
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Phone Jack
Gender:Female
Signal Lines:Stereo (3 Conductor, TRS)
Industry Recognized Mating Diameter:3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Actual Diameter:0.142" (3.60mm)
Number of Positions/Contacts:3 Conductors, 4 Contacts
Internal Switch(s):Single Switch
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Termination:Solder
Shielding:Unshielded
Features:Board Guide
Insulation Color:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C