STX-3500-3NTR
Manufacturer
Kycon
VIGOR # :
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM SMD R/A
Catalog
Barrel - Audio Connectors
DataSheet
STX-3500-3NTR PDF
Type Description
Series:STX-3500
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Connector Type:Phone Jack
Gender:Female
Signal Lines:Stereo (3 Conductor, TRS)
Industry Recognized Mating Diameter:3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone
Actual Diameter:0.142" (3.60mm)
Number of Positions/Contacts:3 Conductors, 3 Contacts
Internal Switch(s):Does Not Contain Switch
Mounting Type:Surface Mount, Right Angle
Termination:Solder
Shielding:Unshielded
Features:Board Guide
Insulation Color:-
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ACJS-MIV-5
ACJS-MIV-5
CONN JACK STEREO 1/4"
ACJS-MC
ACJS-MC
1/4" PHONE STEREO METAL NUT PCB/
1238
CONN JACK STEREO 6.35MM
1SNK705311R0000
1SNK705311R0000
AUT SNK PI-SPRING
STX-3500-3NTR
STX-3500-3NTR
CONN JACK STEREO 3.5MM SMD R/A