DCJ235-05-A-K1-K
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
DC POWER JACK, THRU HOLE, HORIZO
Catalog
Barrel - Power Connectors
DataSheet
DCJ235-05-A-K1-K PDF
Type Description
Series:DCJ235-05
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Jack
Gender:Male
Industry Recognized Mating Diameter:2.40mm ID (0.094"), 5.50mm OD (0.217")
Actual Diameter:0.093" (2.35mm ID), 0.248" (6.30mm OD)
Number of Positions/Contacts:2 Conductors, 3 Contacts
Internal Switch(s):Single Switch, Normally Closed
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Kinked Pin, Solder Eyelet
Shielding:Unshielded
Features:-
Insulation Color:-
Voltage - Rated:20VDC
Current Rating (Amps):5 A