DCJ065-15-A-K1-K
Manufacturer
Global Connector Technology, Limited (GCT)
VIGOR # :
Description
DC POWER JACK, THRU HOLE, HORIZO
Catalog
Barrel - Power Connectors
DataSheet
DCJ065-15-A-K1-K PDF
Type Description
Series:DCJ065-15
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Jack
Gender:Male
Industry Recognized Mating Diameter:0.70mm ID (0.028"), 2.35mm OD (0.093")
Actual Diameter:0.026" (0.65mm ID), 0.110" (2.80mm OD)
Number of Positions/Contacts:2 Conductors, 3 Contacts
Internal Switch(s):Single Switch, Normally Closed
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Solder
Shielding:Unshielded
Features:Board Guide
Insulation Color:-
Voltage - Rated:16VDC
Current Rating (Amps):2.5 A