DCJ250-20-B-K1-A
Description
DC HIGH POWER JACK, THRU HOLE, H
DataSheet
DCJ250-20-B-K1-A PDF
Type Description
Series:DCJ250-20
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Gender:Male
Industry Recognized Mating Diameter:2.55mm ID (0.100"), 5.50mm OD (0.217")
Actual Diameter:0.098" (2.50mm ID), 0.209" (5.30mm OD)
Number of Positions/Contacts:2 Conductors, 2 Contacts
Internal Switch(s):Does Not Contain Switch
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Solder
Shielding:Shielded
Features:Board Guide
Insulation Color:-
Voltage - Rated:20VDC
Current Rating (Amps):8 A