DCJ250-10-A-K1-K
Description
DC POWER JACK, THRU HOLE, HORIZO
DataSheet
DCJ250-10-A-K1-K PDF
Type Description
Series:DCJ250-10
Package:Bulk
Gender:Male
Industry Recognized Mating Diameter:2.55mm ID (0.100"), 5.50mm OD (0.217")
Actual Diameter:0.098" (2.50mm ID), 0.248" (6.30mm OD)
Number of Positions/Contacts:2 Conductors, 3 Contacts
Internal Switch(s):Single Switch, Normally Closed
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Mounting Feature:-
Termination:Kinked Pin, Solder Eyelet
Shielding:Unshielded
Features:-
Insulation Color:-
Voltage - Rated:20VDC
Current Rating (Amps):5 A