K21K0C-P05LJG0-600S
Manufacturer
ODU
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
K21K0C-P05LJG0-600S PDF
Type Description
Series:ODU MINI-SNAP® K
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:5
Shell Size - Insert:1
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:0
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.217" ~ 0.236" (5.50mm ~ 6.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 120°C