S11K0C-P07MFG0-5000
Manufacturer
ODU
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
S11K0C-P07MFG0-5000 PDF
Type Description
Series:ODU MINI-SNAP® K
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:7
Shell Size - Insert:1
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:0
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 120°C