S10L0C-P10MCC9-4200
Manufacturer
ODU
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
S10L0C-P10MCC9-4200 PDF
Type Description
Series:ODU MINI-SNAP® L
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:10
Shell Size - Insert:0
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:0
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell
Shielding:-
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 120°C