S20F1C-P03MJG0-450S
Manufacturer
ODU
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 3P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
S20F1C-P03MJG0-450S PDF
Type Description
Series:ODU MINI-SNAP® F
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:3
Shell Size - Insert:0
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:1
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:Backshell, Strain Relief
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 120°C