S10F1C-P09MCC0-5000
Manufacturer
ODU
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 9P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
S10F1C-P09MCC0-5000 PDF
Type Description
Series:ODU MINI-SNAP® F
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:9
Shell Size - Insert:0
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:1
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:Backshell
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.177" ~ 0.197" (4.50mm ~ 5.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 120°C