GK0WAM-P12UM00-000L
Manufacturer
ODU
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 12POS SOLDER
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
GK0WAM-P12UM00-000L PDF
Type Description
Series:ODU AMC®
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:12 (10 + 2 Power)
Shell Size - Insert:0
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole
Mounting Feature:Bulkhead - Front Side Nut
Termination:Solder
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:A
Shell Material:-
Shell Finish:-
Contact Finish - Mating:-
Color:Black, Silver
Ingress Protection:IP68 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating:-
Features:-
Shielding:-
Current Rating (Amps):1A, 5A
Voltage Rating:250VAC
Cable Opening:-
Operating Temperature:-51°C ~ 125°C