K2CL0C-P04LCC0-3000
Manufacturer
ODU
VIGOR # :
Description
CONN RCPT FMALE 4P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
K2CL0C-P04LCC0-3000 PDF
Type Description
Series:ODU MINI-SNAP® L
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:4
Shell Size - Insert:C
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:0
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome over Nickel
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:-
Features:Backshell, Strain Relief
Shielding:-
Current Rating (Amps):-
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.098" ~ 0.118" (2.50mm ~ 3.00mm)
Operating Temperature:-40°C ~ 120°C