FGG.1K.307.CLAC55Z
Manufacturer
REDEL / LEMO
VIGOR # :
Description
CONN PLUG MALE 7P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
FGG.1K.307.CLAC55Z PDF
Type Description
Series:1K
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Male Pins
Number of Positions:7
Shell Size - Insert:307
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:G
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:Backshell
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):7A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.201" ~ 0.217" (5.10mm ~ 5.50mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 200°C