FFA.0S.302.CLAC32
Manufacturer
REDEL / LEMO
VIGOR # :
Description
CONN CIRC PLUG 2P GOLD SLDR CUP
Catalog
Circular Connectors
DataSheet
FFA.0S.302.CLAC32 PDF
Type Description
Series:0S
Package:Bulk
Part Status:Active
Connector Type:Plug, Female Sockets and Male Pins
Number of Positions:2
Shell Size - Insert:302
Shell Size, MIL:-
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Termination:Solder Cup
Fastening Type:Push-Pull
Orientation:Keyed
Shell Material:Brass
Shell Finish:Chrome
Contact Finish - Mating:Gold
Color:Silver
Ingress Protection:IP50 - Dust Protected
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Features:Backshell
Shielding:Shielded
Current Rating (Amps):10A
Voltage Rating:-
Cable Opening:0.087" ~ 0.126" (2.20mm ~ 3.20mm)
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C