7936-25FFH2A
Description
D-SUB DOUBLE PORT RIGHT ANGLE, 2
DataSheet
7936-25FFH2A PDF
Connector Style:D-Sub - Stacked
Connector Type:Receptacle, Female Sockets
Number of Positions:25, 25
Number of Rows:2, 2
Mounting Type:Through Hole, Right Angle
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B); 3 (DB, B)
Termination:Solder
Shell Material, Finish:Metal, Nickel Plated
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Current Rating (Amps):1A
Backset Spacing:0.318" (8.08mm)
Features:Board Lock
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SLDR