PD-FL-18-11
Manufacturer
Power Dynamics, Inc.
VIGOR # :
Description
CONN SSL RCPT 1POS SOLDER
Catalog
Solid State Lighting Connectors
DataSheet
PD-FL-18-11 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Style:-
Connector Type:Receptacle
Number of Positions:1
Mounting Type:Panel Mount
Termination:Solder
Pitch:-
Fastening Type:-
Features:-
Housing Color:-
Wire Gauge:18 AWG
Contact Material:Copper Alloy
Contact Finish:-
Housing Material:Thermoplastic
Operating Temperature:120°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
CONN SSL OUTLET HSG 2POS CRIMP
CONN SSL PLUG HSG 2POS 3.7MM
CONN SSL HDR 4POS 3.5MM SOLDER