CF111.020.D
Manufacturer
Igus, Inc.
VIGOR # :
Description
MEASURING SYS CABLE, FLEX, 1=1FT
Catalog
Multiple Conductor Cables
DataSheet
CF111.020.D PDF
Type Description
Series:chainflex®
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Multi-Conductor
Number of Conductors:16 (7 Twisted Pairs + 2)
Wire Gauge:20 AWG, 26 AWG
Conductor Strand:-
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Polyurethane (PU)
Jacket (Insulation) Diameter:0.335" (8.51mm)
Shield Type:Braid
Length:1.00' (0.30m)
Jacket Color:Green, Yellow
Ratings:UL Style 20233
Features:Abrasion Resistant, Flame Retardant, Oil Resistant
Voltage:50 V
Operating Temperature:-
Usage:Industrial
Jacket (Insulation) Thickness:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
2215C SL001
2215C SL001
CABLE 5PAIR 22AWG SHLD 1000'
CABLE 2COND 18 AWG GRAY 1=1FT
CBL 10CON 28AWG SHLD BLK 153M
53718
FLEX BIT AUGER 9/16'' X 54"
86413
WR RAT COMB 120XP 13MM