2616/18-WH-1000
Description
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 1000'
DataSheet
2616/18-WH-1000 PDF
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:41/34
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter:0.108" (2.74mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.031" (0.80mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C