44A0811-10-90-1KF
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP DL WALL STRND 10AWG W/B
DataSheet
44A0811-10-90-1KF PDF
Type Description
Series:MIL-W-81044 and MIL-C-27500, 44A0811
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:10 AWG
Conductor Strand:37/26
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Polyvinylidene Fluoride (PVDF)
Jacket (Insulation) Diameter:0.155" (3.94mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.005" (0.13mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C