82A0111-22-6
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
CABLE
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
82A0111-22-6 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759, FlexLine
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:22 AWG
Conductor Strand:154/44
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.043" (1.09mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.004" (0.09mm)
Length:5000' (1524.0m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C