55A0112-30-9
Description
HOOK-UP STRND 30AWG 600V WHITE
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A0112-30-9 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0112
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:30 AWG
Conductor Strand:7/38
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.024" (0.61mm)
Jacket (Insulation) Thickness:-
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C
Jacket Color:White
Ratings:-
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1855 RD001
1855 RD001
HOOK-UP STRND 22AWG RED 1000'
9501-100WTE
9501-100WTE
TEST LEAD 28AWG 600V WHITE 100'
1563 OR005
1563 OR005
HOOK-UP SOLID 20AWG ORANGE 100'
VMMP3GN
VMMP3GN
MIRCO PTCH CRD GRN
55A0112-30-9
55A0112-30-9
HOOK-UP STRND 30AWG 600V WHITE
8.5020.D554.1024
8.5020.D554.1024
INCREMENTAL ENCODER 1024 PPR
KLN 6-100E
KLN 6-100E
POWER SUPPLY 750W + LXI INTERFA