55A0812-20-6
Manufacturer
TE Connectivity Raychem Cable Protection
VIGOR # :
Description
HOOK-UP DUAL WALL STRND 20AWG
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
55A0812-20-6 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0812
Package:Bulk
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:19/32
Conductor Material:Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter:0.050" (1.27mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.004" (0.09mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C