55A0811-22-5
Description
HOOK-UP DUAL WALL STRND 22AWG
DataSheet
55A0811-22-5 PDF
Type Description
Series:MIL-W-22759 and MIL-C-27500, 55A0811
Cable Type:Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:22 AWG
Conductor Strand:19/34
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.043" (1.09mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.004" (0.09mm)
Length:-
Voltage:600V
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C