2215/18GR-1000
Description
HOOK-UP STRND 18AWG GREEN 1000'
DataSheet
2215/18GR-1000 PDF
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:18 AWG
Conductor Strand:7/26
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.082" (2.08mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:1000V
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C