2616/20-RD-100
Description
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100'
DataSheet
2616/20-RD-100 PDF
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:20 AWG
Conductor Strand:19/33
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter:0.099" (2.51mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.031" (0.80mm)
Length:100.0' (30.5m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C
Jacket Color:Red
Ratings:UL Style 3135
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
461219 BL001
461219 BL001
HOOK-UP STRND 12AWG BLUE 1000'
7026 RD001
7026 RD001
HOOK-UP STRND 18AWG RED 1000'
1855 VI001
1855 VI001
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 1000'
2616/20-RD-100
2616/20-RD-100
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100'
PZAELOCK
PZAELOCK
ZONE CABLING KEYED LOCK SET FOR
UCC28501DWG4
UCC28501DWG4
IC PFC CTR AVERAGE 120KHZ 20SOIC
2N682A
2N682A
SCR 50V 25A TO48