2200/28RD-1000
Description
HOOK-UP STRND 28AWG RED 1000'
DataSheet
2200/28RD-1000 PDF
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:28 AWG
Conductor Strand:7/36
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.035" (0.89mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.010" (0.25mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:150V
Operating Temperature:80°C