2616/26-RD-1000
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 26AWG RED 1000'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
2616/26-RD-1000 PDF
Type Description
Series:-
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:26 AWG
Conductor Strand:7/34
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Silicone Rubber
Jacket (Insulation) Diameter:0.081" (2.06mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.031" (0.80mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:600V
Operating Temperature:-40°C ~ 200°C