2215/16GR-1000
Manufacturer
Daburn
VIGOR # :
Description
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 1000'
Catalog
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
DataSheet
2215/16GR-1000 PDF
Type Description
Series:MIL-W-16878 Type C
Package:Spool
Part Status:Active
Cable Type:Hook-Up
Wire Gauge:16 AWG
Conductor Strand:19/29
Conductor Material:Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:Poly-Vinyl Chloride (XLPVC), Irradiated
Jacket (Insulation) Diameter:0.093" (2.36mm)
Jacket (Insulation) Thickness:0.016" (0.41mm)
Length:1000.0' (304.8m)
Voltage:1000V
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Jacket Color:Green
Ratings:UL Style 1430
Features:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1808 BR001
1808 BR001
HOOK-UP SOLID 24AWG BROWN 1000'
3253 YL005
3253 YL005
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 100'
81044/9-20-9
81044/9-20-9
CABLE STRANDED FEET
TOOL DISENGAGEMENT
2215/16GR-1000
2215/16GR-1000
DS2188S/T&R
DS2188S/T&R
T1/ CEPT JITTER ATTENUATOR
UCC5350MCD
UCC5350MCD
5A/5A, 3-KVRMS SINGLE-CHANNEL IS