AL-CWP-1000-0-C
Manufacturer
Advanced Cable Ties
VIGOR # :
Description
CABLE WRAP, 1", UV BLACK
Catalog
Spiral Wrap, Expandable Sleeving
DataSheet
AL-CWP-1000-0-C PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Spiral Wrap
Type Attributes:Harness
Diameter - Inside, Non-Expanded:0.840" (21.34mm)
Diameter - Inside, Expanded:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:1.000" (25.40mm)
Material:Polyethylene (PE)
Color:Black
Length:100' (30.48m)
Wall Thickness:0.080" (2.03mm)
Operating Temperature:-60°C ~ 88°C