15T-02SA-1000NV1RHV-M00
Manufacturer
Encoder Products Company
VIGOR # :
Description
1.5" DIA INCREMENTAL ENCODER 3/8
Catalog
Encoders
DataSheet
15T-02SA-1000NV1RHV-M00 PDF
Type Description
Series:15T
Package:Box
Part Status:Active
Encoder Type:Incremental
Output Type:Quadrature Line Driver with Index (Incremental)
Pulses per Revolution:1000
Voltage - Supply:5V ~ 28V
Actuator Type:10mm Open Center
Detent:No
Built in Switch:No
Mounting Type:Chassis Mount, Motors
Orientation:User Selectable
Termination Style:Cable
Rotational Life (Cycles Min):-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
MICROCODE-ROTARY SWITCH, 64POS.
PEC11R-4215F-S0012
PEC11R-4215F-S0012
ROTARY ENCODER MECHANICAL 12PPR
INCREMENTAL ENCODER 1024 PPR
15T-02SA-1000NV1RHV-M00
15T-02SA-1000NV1RHV-M00