15T-01SA-1024NV1ROC-M00
Manufacturer
Encoder Products Company
VIGOR # :
Description
1.5" DIA INCREMENTAL ENCODER 1/4
Catalog
Encoders
DataSheet
15T-01SA-1024NV1ROC-M00 PDF
Type Description
Series:15T
Package:Box
Part Status:Active
Encoder Type:Incremental
Output Type:Open Collector
Pulses per Revolution:1024
Voltage - Supply:5V ~ 28V
Actuator Type:10mm Open Center