702-07-S-5000-R-OC-1-S-1-SY-N-N
Manufacturer
Encoder Products Company
VIGOR # :
Description
2.0" DIA 1/4" DIA. SHAFT SERVO
Catalog
Encoders
DataSheet
702-07-S-5000-R-OC-1-S-1-SY-N-N PDF
Type Description
Series:702
Package:Box
Part Status:Active
Encoder Type:Incremental
Output Type:Open Collector
Pulses per Revolution:5000
Voltage - Supply:4.75V ~ 28V
Actuator Type:Shaft
Detent:No
Built in Switch:No
Mounting Type:Servo Mount
Orientation:User Selectable
Termination Style:PC Pin
Rotational Life (Cycles Min):1.5B
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ROTARY ENCODER OPTICAL 1PPR
H2-0512-0118-05-A-Y-H-F-A-X
H2-0512-0118-05-A-Y-H-F-A-X
NON-UNIVERSAL HUB ENCODER KIT
INCREMENTAL ENCODER 1000 PPR
0603J0501P50CQT
0603J0501P50CQT
CAP CER 1.5PF 50V C0G/NP0 0603
T1234
T1234
CELESTION G12H HERITAGE OHMS 8
TOOL PRESS APPLICATOR 36876-0001
2.0" DIA 1/4" DIA. SHAFT SERVO