62S15-M5-P
Manufacturer
Grayhill, Inc.
VIGOR # :
Description
ROTARY ENCODER OPTICAL 24PPR
Catalog
Encoders
DataSheet
62S15-M5-P PDF
Type Description
Series:62S
Package:Bulk
Part Status:Active
Encoder Type:Optical
Output Type:Quadrature (Incremental)
Pulses per Revolution:24
Voltage - Supply:5V
Actuator Type:1/4" Dia Flatted End
Detent:Yes
Built in Switch:Yes
Mounting Type:PCB, Through Hole
Orientation:Vertical
Termination Style:PC Pin
Rotational Life (Cycles Min):1M
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
62AG15-H5-020C
62AG15-H5-020C
ROTARY ENCODER OPTICAL 24PPR
ZOH1200A
ZOH1200A
ROTARY ENCODER MECH 1200PPR
15T-02SA-3600NV1ROC-M00
15T-02SA-3600NV1ROC-M00
1.5" DIA INCREMENTAL ENCODER 3/8
SR805 R0G
SR805 R0G
DIODE SCHOTTKY 50V 8A DO201AD