62B22-LPP-030C
Manufacturer
Grayhill, Inc.
VIGOR # :
Description
ROTARY ENCODER OPTICAL 16PPR
Catalog
Encoders
DataSheet
62B22-LPP-030C PDF
Type Description
Series:62B
Package:Bulk
Part Status:Active
Encoder Type:Optical
Output Type:Quadrature (Incremental)
Pulses per Revolution:16
Voltage - Supply:5V
Actuator Type:1/4" Dia Flatted End
Detent:Yes
Built in Switch:Yes
Mounting Type:Panel Mount
Orientation:Vertical
Termination Style:Cable with Connector
Rotational Life (Cycles Min):1M
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
EVQ-V6102915B
EVQ-V6102915B
ROTARY ENCODER MECHANICAL 15PPR
PEC11H-4115F-S0020
PEC11H-4115F-S0020
ROTARY ENCODER WITH BALL/SPRING
25T-34SJ-120NV1ROC-SMY-S3
25T-34SJ-120NV1ROC-SMY-S3
2.5" DIA. 3/4" DIA. BORE 1.75"
62B22-LPP-030C
62B22-LPP-030C
ROTARY ENCODER OPTICAL 16PPR
BOX PLASTIC GRAY 7.87"L X 4.72"W
CKRD2430R
CKRD2430R
SSR RELAY SPST-NO 30A 24-280V