62AG22-H0-050S
Description
ROTARY ENCODER OPTICAL 16PPR
DataSheet
62AG22-H0-050S PDF
Type Description
Series:62AG
Output Type:Quadrature (Incremental)
Pulses per Revolution:16
Voltage - Supply:5V
Actuator Type:1/4" Dia Flatted End
Detent:Yes
Built in Switch:No
Mounting Type:Panel Mount
Orientation:Vertical
Termination Style:Cable Leads
Rotational Life (Cycles Min):1M
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ROTARY ENCODER OPTICAL 5000PPR
ROTARY ENCODER ABSOLUTE 4096PPR
8.5020.474E.1024
8.5020.474E.1024
INCREMENTAL ENCODER 1024 PPR
50YXG4.7MEFC5X11
50YXG4.7MEFC5X11
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL TH