EC95F502VN
Manufacturer
Thermometrics (Amphenol Advanced Sensors)
VIGOR # :
Description
THERMISTOR NTC 5KOHM 3969K BEAD
Catalog
Temperature Sensors - NTC Thermistors
DataSheet
EC95F502VN PDF
Type Description
Series:EC95
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance in Ohms @ 25°C:5k
Resistance Tolerance:±0.1°C
B Value Tolerance:-
B0/50:-
B25/50:-
B25/75:-
B25/85:3969K
Operating Temperature:-80°C ~ 150°C
Power - Max:75 mW
Length - Lead Wire:2.50" (63.50mm)