EC95R102WN
Manufacturer
Thermometrics (Amphenol Advanced Sensors)
VIGOR # :
Description
THERMISTOR NTC 1KOHM BEAD
Catalog
Temperature Sensors - NTC Thermistors
DataSheet
EC95R102WN PDF
Type Description
Series:EC95
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance in Ohms @ 25°C:1k
Resistance Tolerance:±0.2°C
B Value Tolerance:-
B0/50:-
B25/50:-
B25/75:-
Operating Temperature:0°C ~ 70°C
Power - Max:75 mW
Length - Lead Wire:2.50" (63.50mm)