1DB102K-EC
Manufacturer
Ametherm
VIGOR # :
Description
THERMISTOR NTC 1KOHM 3485K DISC
Catalog
Temperature Sensors - NTC Thermistors
DataSheet
1DB102K-EC PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance in Ohms @ 25°C:1k
Resistance Tolerance:±10%
B Value Tolerance:±3%
B0/50:3445K
B25/50:3485K
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Power - Max:500 mW
Length - Lead Wire:1.50" (38.00mm)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Disc, 2.5mm Dia x 1.5mm W