1DA101J-EC
Manufacturer
Ametherm
VIGOR # :
Description
THERMISTOR NTC 100OHM 2891K DISC
Catalog
Temperature Sensors - NTC Thermistors
DataSheet
1DA101J-EC PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Resistance in Ohms @ 25°C:100
Resistance Tolerance:±10%
B Value Tolerance:±3%
B0/50:2859K
B25/50:2891K
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C
Power - Max:500 mW
Length - Lead Wire:1.50" (38.00mm)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Disc, 2.5mm Dia x 1.5mm W