52.1-ND-13-1
Manufacturer
J.W. Winco
VIGOR # :
Description
STEEL CYLINDER RETAINING MAGNET
Catalog
Magnets - Multi Purpose
DataSheet
52.1-ND-13-1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Shape:Cylindrical
Magnetization:-
Material:Neodymium Iron Boron (NdFeB)
Finish:Steel, Zinc
Grade:-
Gauss Strength:-
Size:0.512" Dia x 0.787" H (13.00mm x 20.00mm)
Operating Temperature:80°C (TA)