82501AMS
Manufacturer
Alliance
VIGOR # :
Description
NEODYMIUM N45 DISC MAGNET
Catalog
Magnets - Multi Purpose
DataSheet
82501AMS PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Shape:Cylindrical
Magnetization:Axial
Material:Neodymium Iron Boron (NdFeB)
Finish:Nickel (Ni)
Grade:N45
Gauss Strength:11700G, 12200G
Size:0.315" Dia x 0.098" H (8.00mm x 2.50mm)
Operating Temperature:120°C (TA)