072509AMS
Manufacturer
Alliance
VIGOR # :
Description
NEODYMIUM N35SH DISC MAGNET
Catalog
Magnets - Multi Purpose
DataSheet
072509AMS PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Shape:Cylindrical
Magnetization:Diametric
Material:Neodymium Iron Boron (NdFeB)
Finish:Epoxy
Grade:N35SH
Gauss Strength:11800G, 12200G
Size:0.236" Dia x 0.098" H (6.00mm x 2.50mm)
Operating Temperature:150°C (TA)